Elevii şi preşcolarii, cu excepţia celor din clasele terminale, au reînceput cursurile. 2057 de localități sunt în scenariul verde

Elevii şi preşcolarii au reînceput cursurile miercuri, cu excepţia celor din clasele terminale, care vor reveni la şcoală în data de 10 mai. Elevii din clasele I-VII și cei din clasele IX-XI, din 2057 de localități, aflate în scenariul verde, au revenit fizic la școală. În online au rămas doar elevii din clasele V-VII și IX-XI, din localitățile aflate în scenariul galben. 

Copii fericiți printre copii. Preșcolarii s-au reîntâlnit cu educatoarele și colegii de grupă

"E mai bine la grădi, fiindcă văd copii! " Ce mai poți întreba un copil când iesie atât de fericit din grădiniță! S-au deschis toate din țară, cu prea puține excepții, în localități aflate în carantină. Micuţii știu deja regulile pe care le aplicau din toamnă. Părinții le-au reamintit doar, bucuroși că acum vor putea şi ei să se ocupe mai bine de job și de obligaţiile cotidiene.

Copiii se întorc la grădiniță. Personalul va avea mai multe responsabilități; părinții trebuie să evalueze starea de sănătate a micuților, înainte să-i trimită la grădiniță

Grădinițele se redeschid, de mâine, indiferent de scenariul luat în calcul de autorități: verde, galben sau roșu. S-au făcut pregătiri, în ultimele săptămâni, pentru a-i primi pe copii în condiții de siguranță. Personalul va avea însă mai multe responsabilități. Iar părinții trebuie să evalueze starea de sănătate a micuților, înainte să-i trimită la grădiniță.

Numărul școlilor aflate în scenariul roșu a ajuns la 2500

Ministerul Educației și Cercetării anunță că, vineri, 23 octombrie, 2.500 de unități de învățământ sunt în  în scenariul roșu - cursuri online, 4.902 de unități de învățământ în scenariul galben, adică cursuri mixte, 0.254 de unități de învățământ în scenariul verde

Ultima Oră

Cele mai citite