A început postul Nașterii Domnului. Preotul Emil Cărămizaru: Să lucrăm binele, ca oameni ai lui Dumnezeu

De astăzi, timp de 40 de zile, creștinii ţin postul Nașterii Domnului. Este al doilea ca importanţă după Postul Paștelui și este mai uşor, pentru că există mai multe dezlegări la peşte. Iar pentru cei care în această perioadă caută produse alimentare autohtone, preparate după rețete tradiționale, la Ministerul Agriculturii este deschis „Târgul de lăsatu' secului".

A început Postul Crăciunului. Credincioşii se pregătesc să întâmpine Nașterea Domnului

A început Postul Crăciunului. Timp de 40 de zile, credincioşii se pregătesc să întâmpine Nașterea Domnului mai buni și mai curați. Cea mai aspră zi, când se ține post negru, este în Ajunul Nașterii Domnului. În rest, au parte de multe zile cu dezlegare la pește, ulei și vin. Nutriţioniştii atrag însă atenţia asupra riscurilor pentru persoanele vulnerabile și ne sfătuiesc să alegem cu grijă produse proaspete și din surse sigure.

Ultima Oră

Cele mai citite