pompieri români Evia
"Vom pleca atunci când se va stinge ultima scânteie". Este promisiunea pe care pompierii români le-au făcut-o grecilor din insula Evia și pe care au respectat-o până la ultimul focar învins. Astăzi, cei 108 eroi care s-au luptat cu focul timp de aproape o săptămână au revenit nevătămați în România, unde au fost decorați și înaintați în grad.
#JurnalDinLuptaCuFocul | Incendiile din Grecia s-au declanşat pe fondul celui mai intens val de căldură care a lovit ţara în ultimele trei decenii
Incendiile de vegetaţie au reizbucnit cu putere în Grecia şi au forţat evacuarea multor locuitori din Peloponez. Olympia, locul unde s-au ţinut prima oară Jocurile Olimpice, a scăpat de flăcări, dar nu şi Gortynia unde au fost evacuate 20 de sate.
#JurnalDinLuptaCuFocul | Situație stabilizată în sudul insulei Evia, după zile infernale. Acțiunile pompierilor români sunt elogiate de presa din Grecia
Pompierii români sunt eroi pentru greci. Jurnalişti, localnici şi voluntari sunt impresionaţi nu doar de curajul, ci şi de tehnica şi strategia lor, cu care au reuşit să stăpânească incendiile violente din insula Evia. Misiunea nu s-a încheiat, însă: mai sunt încă focare ascunse, iar temperaturile ridicate fac intervenţiile şi mai dificile. Trimişii speciali ai TVR, Vlad Ungar şi Relu Calotă, sunt alături de pompieri.

