Ministerul Mediului lansează o aplicaţie mobilă de monitorizare a calităţii aerului

Putem afla cât de curat este aerul pe care îl respirăm şi de pe telefonul mobil. Ministerul Mediului a lansat o aplicaţie - CalitateAer se numeşte şi prezintă în timp real informaţiile culese de la cele peste 160 de staţii din toată ţara care monitorizează calitatea aerului. Prin intermediul aplicaţiei vor putea fi trimise şi alerte în caz de poluare.

7 septembrie, Ziua internaţională a aerului curat pentru un cer albastru. 99% din populaţie este expusă aerului poluat, provocând 7 milioane de decese premature anual

De la smogul care planează supra orașelor până la fumatul din interiorul casei, poluarea aerului reprezintă o amenințare majoră pentru sănătatea pe tot globul. Aproape toată populația lumii (99%) este expusă la poluare, deci expusă la un risc crescut de boli, inclusiv boli de inimă, accidente vasculare cerebrale, boli pulmonare, cancer și pneumonie.

Medicul Radu Ţincu, la TVR: Astăzi nu mai vorbim despre intoxicaţii acute. Efectele cumulative pe termen lung ale poluanţilor le găsim în cea mai gravă patologie pe care o avem astăzi, cancerul

Astăzi, la Inspiră România, s-a discutat despre alimentele care pot conţine substanţe toxice. Fiecare dintre noi ne dorim să consumăm mai multe legume şi fructe pentru a ne menţine sănătoşi, dar poluarea şi chiar intervenţia omului ne pot aduce în farfurii adevărate bombe pentru organism. Despre aceste subiecte, au discutat profesoara Nastasia Belc, şefa Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare, Radu Ţincu, medic primar terapie-intensivă şi toxicologie şi vicepreşedintele ANSVSA Mihai Ponea.

Poluare atmosferică severă în India. Centralele pe bază de cărbune au fost închise temporar, traficul camioanelor și lucrările de construcții, suspendate la New Delhi

Poluarea din metropola indiană New Delhi a ajuns la un nivel atât de ridica încât autoritățile au închis temporar toate școlile și instituțiile de învățământ. Nivelul de microparticule din aer este de până la 10 ori mai mare decât normele Organizației Mondiale a Sănătății. Măsuri s-au luat, dar mai degrabă pentru limitarea expunerii populației. Efectele în reducerea poluării se lasă așteptate.

Percheziții după poluarea record înregistrată în București. Sechestru pe bunurile unei firme de colectare a deșeurilor. Surse judiciare: firma arunca gunoiul menajer în foste cariere de nisip sau de piatră

Anchetă și percheziții de amploare în București, dar și în Giurgiu și Ilfov. Motivul: poluarea record înregistrată luni în Capitală. Polițiștii și procurorii au intrat pe fir și au descins la firme și persoane care ar fi colectat, transportat și depozitat deșeuri în locuri neautorizate. Și ministrul Mediului a anunțat controale la toți operatorii poluanți din Capitală și din localitățile limitrofe.

Ultima Oră

Cele mai citite