Studiu internațional: România, printre statele UE cu cele mai mari emisii anuale de metan din sectorul energetic. Țara noastră, al doilea mare producător de petrol şi gaze din Uniune

Producătorii de petrol din România au emis, în 2019, o cantitate estimată de 120 de kilotone de metan, ceea ce înseamnă o pierdere financiară de aproximativ 90 de milioane de euro, arată noile date ale unui studiu ştiinţific coordonat de Observatorul Internaţional de Emisii de Metan al UNEP, Universitatea din Utrecht şi Environmental Defense Fund, citate de organizaţia de mediu 2Celsius.

Comisia Europeană cere României şi altor 13 state să reducă emisiile generate de mai mulţi poluanţi atmosferici

Comisia Europeană a solicitat, joi, unui număr de 14 state membre, printre care şi România, să îşi respecte angajamentele de reducere pentru mai mulţi poluanţi atmosferici, astfel cum impune Directiva (UE) 2016/2284 privind reducerea emisiilor naţionale de anumiţi poluanţi atmosferici ("Directiva privind plafoanele naţionale de emisie" sau "Directiva NEC"), se arată într-un comunicat al Executivului comunitar citat de Agerpres.

Președintele Ungariei, Janos Ader, i-a trimis o scrisoare lui Klaus Iohannis despre poluarea râurilor și cere rezolvarea fără întârziere a situațiilor periculoase precum cea de pe Someș

Preşedintele ungar, Janos Ader, i-a trimis astăzi o scrisoare omologului român Klaus Iohannis, cerându-i să ia măsuri, în baza obligaţiilor asumate prin acorduri de mediu bilaterale şi internaţionale, împotriva poluărilor repetate dinspre România ale cursurilor de apă, transmite agenţia MTI, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite