Localități fără utilități. Milioane de români nu sunt racordați la canalizare, apă, gaze și căldură

Pentru milioane de români, accesul la utilitățile publice rămâne doar un vis. Peste 60% dintre localități nu au canalizare, conform statisticilor oficiale. Doar 30% sunt alimentate cu gaze naturale. Energia termică rămâne un lux și este înlocuită, cu succes, cu lemnele de foc. Până în 2020 sunt aproape 2 miliarde de euro pentru investiții, dar banii se cheltuie greu.

Premierul i-a demis pe toți secretarii de stat de la M. Dezvoltării, "pentru a bloca eventualele abuzuri din PNDL"

Premierul Sorin Grindeanu a anunțat că i-a demis pe toți secretarii de stat de la Ministerul Dezvoltării, "pentru a bloca eventualele abuzuri și nu pentru a bloca programul Programul Național de Dezvoltare Locală". "De azi, d-na Sevil Shhaideh nu mai poate semna, nici dumneaei, nici prin interpuși, nicun fel de act care să aibă legătură cu PNDL" - a spus premierul. Decizia a fost deja publicată în Monitorul Oficial.  

Ultima Oră

Cele mai citite