Președintele rus, Vladimir Putin, a promulgat luni o lege care denunță acordul interguvernamental cu Statele Unite pentru gestionarea și eliminarea surplusului de plutoniu pentru uz militar, relatează agenția EFE.
Guvernul rus a depus joi în Duma de Stat, camera inferioară a parlamentului, un proiect de lege pentru denunţarea tratatului semnat în anul 2000 cu SUA pentru reconversia plutoniului militar.
Compania nucleară rusă de stat Rosatom ar furniza uraniu puternic îmbogăţit Chinei pentru utilizarea în reactoare de dezvoltare rapidă, a transmis miercuri Departamentul Apărării al SUA, potrivit DPA.