Românii îşi doresc pensii duble şi, cum sunt conştienţi că statul nu le poate oferi acest lucru, ştiu că trebuie să pună din timp bani deoparte. Problema este că din venitul actual abia îşi acoperă cheltuielile lunare. În aceste condiţii, economiile devin un lux.
Cu un buget din care abia acoperă cheltuielile mărite pe fondul crizelor în lanţ, Executivul strânge bani de oriunde găseşte. Prin ultima ordonanţă care măreşte mai mult dările către stat, guvernul a decis să impoziteze şi dividendele obţinute de fondurile de pensii private. Administratorii fondurilor acuză că e o dublă impozitare care-i afectează pe oameni și cer Parlamentului să reintroducă scutirea de la plată.