Economiile de la o lună la alta, un lux pentru românii care vor să își asigure traiul la pensie. Datele arată că, la finalul carierei, un român primeşte ca pensie de la stat mai puţin de jumătate din ultimul salariu

Românii îşi doresc pensii duble şi, cum sunt conştienţi că statul nu le poate oferi acest lucru, ştiu că trebuie să pună din timp bani deoparte. Problema este că din venitul actual abia îşi acoperă cheltuielile lunare. În aceste condiţii, economiile devin un lux.

Guvernul a decis să impoziteze şi dividendele obţinute de fondurile de pensii private. Analist financiar: "Această dublă impozitare va diminua banii pe care îi vom primi de la Pilonul II"

Cu un buget din care abia acoperă cheltuielile mărite pe fondul crizelor în lanţ, Executivul strânge bani de oriunde găseşte. Prin ultima ordonanţă care măreşte mai mult dările către stat, guvernul a decis să impoziteze şi dividendele obţinute de fondurile de pensii private. Administratorii fondurilor acuză că e o dublă impozitare care-i afectează pe oameni și cer Parlamentului să reintroducă scutirea de la plată.

Ultima Oră

Cele mai citite