Sute de pești morți în Jijia. Localnicii dau vina pe lucrările de sistematizare a râului, care nu mai permit apei să se oxigeneze suficient

Sute de peşti morți au apărut pe cursul vechi al râului Jijia, în localitatea ieşeană Gorban. Sătenii au anunțat autoritățile, iar specialiştii de la Apele Române şi de la Direcţia sanitar-veterinară au venit de urgenţă în zonă. Până la sosirea lor, mulţi localnici au cules din apă exemplarele mai mari, care ajungeau şi la 2-3 kilograme, fără să realizeze că își riscă viața.

Pești morți în Lacul Morii din Capitală. De vină este lipsa oxigenului din apă

Dezastru ecologic pe Lacul Morii din Capitală. Trecătorii au observat, de dimineaţă, că luciul apei era acoperit de zeci de mii de peşti morţi. Speriaţi că la mijloc ar fi o poluare masivă, oamenii au alertat imediat autorităţile de mediu. Experţii au liniştit spiritele. Şi au explicat că peştii au murit pentru că plantele acvatice s-au dezvoltat excesiv şi au consumat oxigenul din apă.

Ultima Oră

Cele mai citite