Oameni cu dizabilităţi, ţinuţi în cuşti la Spitalul din Sighetu Marmaţiei

Oameni cu dizabilităţi, ţinuţi în cuşti sau legaţi cu cârpe de paturi la Spitalul din Sighetu Marmaţiei. Situaţia a fost observată de Centrul de Resurse Juridice și Tonal, care solicită intervenţia de urgență a autorităţilor. Atenţie, urmează informaţii şi imagini care vă pot afecta emoţional!

Timișoara | Cât și cum ajutăm persoanele cu dizabilități

Timişoara încearcă să adapteze trotuarele, trecerile de pietoni pentru nevoile persoanelor cu dizabilităţi. Nu însemană că acest lucru se întâmplă în toate situaţiile iar instituţiile publice au adaptat 2-3 intrări ale clădirii cu rampă pentru persoane cu dizabilităţi, însă există şi primării în judeţ care declară că nu au rampe de acces. O problemă specială este cea a nevăzătorilor pentru că există puţine semafoare în oraş dotate cu sistem de semnalizare sonoră.

Ortoprotezele robotice, o șansă pentru cei care nu pot merge

Robotica redă speranțele celor care nu ar mai putea merge niciodată pentru că, în urma unor accidente sau maladii, li s-au amputat membrele inferioare. Ortoprotezele robotice schimbă însă viața celor care, ani la rând, s-au deplasat doar cu ajutorul scaunului cu rotile.

Sute de persoane cu dizabilități, lăsate fără ședințele de terapie. Primăria Brașov cere organizațiilor non-profit să plătească utilitățile și chirie

În Brașov, câteva sute de copii și adulți cu diverse dizabilități riscă să-și întrerupă terapiile de care beneficiază de ani de zile, din cauza unui conflict între autorităţile locale şi ONG-urile care susţin procedurile. De cinci ani, primăria a oferit spaţiile pentru terapii gratuit. Dar termenul a expirat şi cei care vor folosi spațiile urmează să plătească utilităţile şi chirie.

Umilit în parcarea unui supermarket. Un bărbat cu handicap locomotor și-a lăsat mașina lângă locul special amenajat, iar firma de pază i-a blocat-o și l-a obligat să plătească o amendă

Un bărbat cu handicap locomotor a fost umilit de angajaţii unei firme care administrează parcările unui mare lanţ de magazine. A fost amendat pentru că şi-ar fi lăsat maşina într-un spaţiu care nu era destinat parcării, deşi niciun semn de circulaţie nu interzicea acest lucru. Cazul a ajuns viral pe reţelele de socializare, iar reprezentanţii magazinului şi cei ai firmei promit să modifice regulamentele interne pentru ca astfel de situaţii să nu se mai repete.

Ultima Oră

Cele mai citite