persoane cu dizabilităţi
Premierul Marcel Ciolacu a dispus demiterea prefectului și subprefectului județului Mureș, după descoperirea "azilului groazei" din Bărnești, care în ultimele zile a fost controlat de instituțiile cu atribuții din județ și nu au fost descoperite nereguli.
Şapte persoane zăceau pe saltele murdare de urină, fecale şi sânge în „subsolul groazei” din azilul de la Bărdeşti. DNA a deschis dosar penal
Căminele în care sunt chinuiți bătrâni și persoane cu dizabilități se dovedesc a fi mult mai multe decât știa oricine. Nici în seria de controale ale autorităților nu au fost descoperite. Un alt „azil al groazei” a fost descoperit în Mureş. Organizaţiile neguvernamentale au scos la lumină imagini și informații șocante, care, atenție, vă pot afecta emoțional. Conducerea agenţiei care trebuia să supravegheze activitatea centrului a fost demisă, beneficiarii mutaţi, iar procurorii fac cercetări penale in rem. Premierul i-a demis pe prefectul şi subprefectul de Mureş.
Premierul cere intervenție de urgență în cazul azilului din județul Mureș, unde oamenii erau închiși într-un subsol insalubru
Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, aseară, într-un mesaj pe o reţea de socializare că a dispus intervenția de urgență a autorităților "în cazul unor abuzuri și violențe inadmisibile" care ar fi fost comise împotriva unor beneficiari din Centrul de îngrijire și asistență Căsuța Lu'Min, din județul Mureș.
Un nou azil al groazei descoperit în județul Mureș. Cinci persoane au fost găsite într-un subsol, într-o mizerie cumplită, iar alte două ascunse după o ușă blocată
Un nou caz de abuzuri într-un centru privat de îngrijiri pentru persoane cu dizabilități! De această dată din Mureș. Mai multe persoane au fost găsite în subsolul clădirii de reprezentanții Centrului pentru resurse juridice. Atenție, sunt informații care vă pot afecta emoțional!
Ministerul Sănătăţii: Din 216 persoane relocate din centrele destinate persoanelor cu dizabilităţi, 76 au necesitat internare
Dintr-un total de 216 persoane relocate din centrele destinate persoanelor cu dizabilităţi, 76 au necesitat internare, a anunţat, vineri, Ministerul Sănătăţii.
Guvernul a prelungit perioada de implementare pentru două programe care susţin dezinstituţionalizarea persoanelor cu dizabilităţi
Executivul a aprobat prelungirea perioadei de implementare a două programe de interes naţional (PIN) care vizează dezinstituţionalizarea persoanelor cu dizabilităţi prin crearea de servicii sociale alternative în comunitate, informează Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale, printr-un comunicat.
Controalele au scos la iveală nereguli și activități clandestine în azile din mai multe județe din țară. Au fost închise mai multe centre și s-au dat amenzi
Controalele făcute la centrele sociale pentru copii, bătrâni și persoane cu dizabilități din toată țara scot la iveală nereguli și activități clandestine, care arata că problemele din sistem nu reprezintă accidente, ci mai degrabă o gravă realitate, negată până acum de autorități. La Târgu Jiu, un centru care funcționa fără autorizație a fost închis. Și zeci de ambulanțe și cadre medicale i-au relocat pe cei 27 de rezidenți. La fel s-a întâmplat și în două centre din Eforie Nord. Vă avertizăm, sunt informații și imagini care vă pot afecta emoțional!
USR a sesizat Comisia Europeană cu privire la azilele din Voluntari
Europarlamentarul USR Vlad Botoş a trimis, marţi, o scrisoare oficială către doi oficiali ai Comisiei Europene, în care semnalează situaţia gravă cu care se confruntă unele persoane instituţionalizate din România, în contextul anchetei privind azilele groazei din Voluntari.
Premierul Ciolacu a dispus Corpului de control verificări la Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Persoanelor cu Dizabilităţi
Premierul Marcel Ciolacu a dispus, marţi, trimiterea Corpului de control al prim-ministrului pentru a verifica activitatea Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Persoanelor cu Dizabilităţi, au precizat surse guvernamentale citate de Agerpres.

