Şapte persoane zăceau pe saltele murdare de urină, fecale şi sânge în „subsolul groazei” din azilul de la Bărdeşti. DNA a deschis dosar penal

Căminele în care sunt chinuiți bătrâni și persoane cu dizabilități se dovedesc a fi mult mai multe decât știa oricine. Nici în seria de controale ale autorităților nu au fost descoperite. Un alt „azil al groazei” a fost descoperit în Mureş. Organizaţiile neguvernamentale au scos la lumină imagini și informații șocante, care, atenție, vă pot afecta emoțional. Conducerea agenţiei care trebuia să supravegheze activitatea centrului a fost demisă, beneficiarii mutaţi, iar procurorii fac cercetări penale in rem. Premierul i-a demis pe prefectul şi subprefectul de Mureş.

Controalele au scos la iveală nereguli și activități clandestine în azile din mai multe județe din țară. Au fost închise mai multe centre și s-au dat amenzi

Controalele făcute la centrele sociale pentru copii, bătrâni și persoane cu dizabilități din toată țara scot la iveală nereguli și activități clandestine, care arata că problemele din sistem nu reprezintă accidente, ci mai degrabă o gravă realitate, negată până acum de autorități. La Târgu Jiu, un centru care funcționa fără autorizație a fost închis. Și zeci de ambulanțe și cadre medicale i-au relocat pe cei 27 de rezidenți. La fel s-a întâmplat și în două centre din Eforie Nord. Vă avertizăm, sunt informații și imagini care vă pot afecta emoțional!

USR a sesizat Comisia Europeană cu privire la azilele din Voluntari

Europarlamentarul USR Vlad Botoş a trimis, marţi, o scrisoare oficială către doi oficiali ai Comisiei Europene, în care semnalează situaţia gravă cu care se confruntă unele persoane instituţionalizate din România, în contextul anchetei privind azilele groazei din Voluntari.

Ultima Oră

Cele mai citite