Preafericitul Părinte Patriarh Daniel scrie în Pastorala de Crăciun despre „Hristos, Călătorul și Pelerinul, Care colindă pretutindeni pentru a aduna și a mântui pe oameni”, scrie basilica.ro
Cardinalul Lucian, Arhiepiscop major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, îndeamnă în Pastorala de Crăciun la o viaţă "în armonie şi comuniune unii cu alţii", subliniind că nu se poate contribui la un viitor al păcii, al libertăţii, fără a învăţa lecţiile istoriei.
Naşterea Domnului este "o sărbătoare a bucuriei pe care ne-o dăruieşte nouă Dumnezeu-Tatăl în Fiul Său, Hristos - Mântuitorul, prin lucrarea Sfântului Duh, în Biserică şi în sufletele credincioşilor".
17 December 2024, 10:54 (actualizat 17 December 2024, 21:47)
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, adresează, în Pastorala de Crăciun, un îndemn la iubire milostivă şi solidaritate faţă de toţi oamenii, dar mai ales faţă de cei care suferă din cauza războiului.
Pastorala transmisă cu prilejul Naşterii Domnului de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, se intitulează ''Dumnezeu este iubire smerită şi darnică'' şi în acest mesaj Părintele Patriarh subliniază că "în perioada de criză medicală şi economică de azi, ajutorarea oamenilor aflaţi în dificultate este o necesitate stringentă".
În Pastorala de Crăciun, Prea Fericitul Daniel a îndemnat la solidaritate și mai multă rugăciune, în contextul perioadei grele pe care o traversează întreaga omenire din cauza pandemiei de COVID-19.