Și pensiunile din nordul țării sunt deja pline de turiști pregătiți să întâmpine sărbătoarea Paștelui. Că în fiecare an, oaspeții au fost atrași de tradițiile și gastronomia locală, dar mai ales de proximitatea mănăstirilor seculare, unde pot trăi din plin slujba de Înviere alături de cei dragi.