Premierul socialist spaniol Pedro Sánchez, care păstrează şansa de a rămâne la putere după ce a limitat câştigul opoziţiei de dreapta, a afirmat duminică seară că dreapta şi extrema dreaptă au fost "înfrânte" la alegerile legislative, transmite AFP.
Spaniolii se pregătesc să revină la urne pentru votarea noului Parlament. Campania electorală a început cu mesaje marcate de conflictul catalan, de mişcarea feministă şi de apariţia unei formatiuni de extremă dreapta. Mai multe aflăm de la corespondentul nostru la Madrid, Felix Damian.