Parcuri și florării redeschise la Timișoara. Autoritățile fac apel la prudență

Liber în parcuri și la locurile de joacă în Timișoara, înainte de încetarea stării de urgență. Chiar astăzi s-au deschis. La fel şi florăriile. Asta chiar dacă autoritățile centrale au făcut apel la prudență. Deocamdată, zonele de recreere au fost mai degrabă pustii. Luisa Tîrcă a transmis la Telejurnal dintr-unul din parcurile din oraș.

Muzeele în aer liber se pregătesc să primească vizitele turiștilor

Relaxarea restricţiilor înseamnă o veste bună şi pentru amatorii de drumeţii montane sau excursii în Delta Dunării. După două luni în care natura s-a dezvoltat în voie, ne pregătim pentru o revedere importantă. Însă pregătirea pentru excursii înseamnă şi înţelegerea măsurilor de protecţie pe care le anunţă autorităţile după 15 mai. Dezinfectanţi, măşti, grupuri mici de turişti şi plăti online, acestea vor fi lucruri obişnuite pentru toată lumea.

Locuri de joacă periculoase în unele parcuri din Capitală. Inspectorii ANPC, în control

Dezastru la locurile de joacă pentru copii din parcurile din Capitală. Asta au găsit inspectorii ANPC la ultimul control. Tobogane sparte, piese de mobilier și grilaje lipsă, deci pericol mare de cădere în gol de la înălţime. Lanţuri în care copiii şi-ar putea prinde degetele şi absenta covoarelor de tartan. Două locuri de joacă din Herăstrău au fost parţial închise.

Consilierii Capitalei au votat un proiect de restaurare a Parcului Cișmigiu. Organizațiile civice nu sunt de acord

Controverse și nemulțumiri legate de proiectul restaurării Parcului Cișmigiu, după ce documentul a fost votat ieri de consilierii din Primăria Capitalei. Forma actuală a proiectului prevede, printe altele, pavarea axului central al parcului, tăierea câtorva zeci de copaci despre care reprezentanții Primăriei spun că au fost expertizați și sunt bolnavi, și reamenajarea chioșcurilor existente. Organizațiile civice se opun însă proiectului adoptat fără consultări.

Prima zi de Paşti, în parc şi la mall

Bucureștenii care au rămas acasă de sărbători nu s-au plictisit deloc: au profitat de vremea frumoasă și s-au relaxat în parcuri.După amiază, distracția s-a mutat în mall-uri.Deja sătui de mâncărurile tradiționale, unii au dat iama în fast fooduri. Alții au vânat oferte de cadouri.

Ultima Oră

Cele mai citite