În 24 mai este Ziua Europeană a Parcurilor

Ziua a fost aleasă pentru a marca data la care, în anul 1909, au fost declarate, în Suedia, din nevoia de a proteja natura într-o lume copleşită de interese economice, primele nouă parcuri naţionale din Europa.

Jucării periculoase la vânzare, alimente expirate, ustensile neigienizate în magazinele din parcurile bucureștene. Toate au fost depistate de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Mizerie și produse alimentare alterate la chioșcurile din cele mai mari parcuri din Capitală! Asta au găsit angajații instituției responsabile cu protecția consumatorilor. Au dat amenzi uriașe, au retras marfa de la vânzare și au și închis temporar 6 agenți comerciali. Au verificat și spațiile de joacă sau de agrement. Multe echipamente sunt rupte și îi pot răni pe copii.

Bucureștenii au ieșit în parcuri de Florii

Vremea s-a îmbunătăţit, în sfârşit, în ziua de Florii, prilej pentru bucureşteni ca să iasă la iarbă verde. Parcurile au fost pline azi de oameni de toate vârstele, care fie sau relaxat, fie au practicat diverse sporturi în aer liber, dar toţi s-au bucurat de revenirea la viaţă a naturii.

Toni Grebla, la TVR Info: Consumul de droguri în rândul tinerilor, o adevărată problemă de sănătate publică |Pasajul Unirii va fi redeschis circulației rutiere în prima zi de școală

Prefectul Capitalei, Toni Greblă, a declarat la TVR Info, în emisiunea ”3 ceasuri bune” că este îngrijorător consumul de droguri în rândul tinerilor și al copiilor și ar trebui considerat o problemă de sănătate publică. Prefectul a mai anunțat că speră ca Pasajul Unirii să fie redeschis circulației rutiere în prima zi de școală.

Parcurile din București sunt degradate, murdare, pline de gunoaie. Primarul Capitalei: Nu sunt de acord cu dvs în ceea ce priveşte curăţenia

Parcuri renumite ale Capitalei, precum Herăstrau, Cişmigiu sau Operei sunt în continuare într-o stare vizibilă de degradare şi sunt foarte murdare. La tot pasul poţi vedea alei crăpate, saci cu gunoi, mobilier urban vandalizat şi bănci murdare. Primarul General al Capitalei, Nicuşor Dan susţine însă că parcurile municipale sunt 'curate'.

parcuri

Capitala are de la an la an tot mai puţine spaţii verzi. Iar cele care există, sunt într-o stare deplorabilă. Parcuri renumite ale Bucureştilor, precum Herăstrău, Cişmigiu sau Operei sunt în continuare într-o stare vizibilă de degradare şi foarte murdare. Contrar realităţii din teren, Primarul General al Capitalei, Nicuşor Dan susţine că parcurile municipale sunt "curate".

Reguli stricte pentru cei care se deplasează cu trotinetele electrice. În Capitală ar putea fi interzis accesul în parcuri și pe trotuarele unde nu sunt piste speciale

Primăria Capitalei pregăteşte reguli stricte pentru cei care se deplasează cu trotinete electrice. De exemplu, ar putea fi interzis accesul acestora în parcuri sau pe trotuarele unde nu sunt amenajate piste speciale. În plus, pe străzile Bucureştiului, trotinetele nu vor mai putea fi lăsate la întâmplare, în staţiile de autobuz, în intersecţii sau lângă trecerile de pietoni. În aceste cazuri, atât operatorii cât şi utilizatorii riscă amenzi de până la 400 de lei.

Nicuşor Dan: Un loc de joacă unic în Bucureşti va fi amenajat în parcul Regele Mihai I, cu o investiţie de 500.000 de lei

Primarul capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat, luni, că în zilele următoare va fi demarată, prin ALPAB, realizarea studiului de fezabilitate pentru un proiect de amenajare a unui loc de joacă unic în Bucureşti, în zona de nord a parcului Regele Mihai I, pe amplasamentul numit "la Rampe", valoarea totală a acestei investiţii fiind de circa 500.000 de lei cu TVA.

Ultima Oră

Cele mai citite