Centrele de vaccinare se închid până pe 30 iunie. Imunizările anti-Covid se vor putea face în continuare, dar la medicii de familie. Aceştia spun că un ordin al Ministerului Sănătății îi va obliga să plătească dozele de vaccin neconsumate, iar asta va descuraja mult activitatea de imunizare în cabinetele lor. În replică, oficialii din minister susţin că până la vară se va găsi o soluţie, iar ordinul privind plata vaccinurilor nefolosite nu se va aplica pentru serurile anti-Covid.
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat marţi că situaţia din China referitoare la pandemia cu noul coronavirus nu are legătură cu situaţia din Europa, unde aproape toate ţările se află în zona verde.
Cazuri tot mai multe de gripă şi viroză. Medicii spun că este consecință directă a renunțării la masca de protecție. Judeţul Iași este al doilea, după capitală, ca număr de îmbolnăviri de gripă.
Șeful DSU, Raed Arafat, a anunțat luni seara pe contul său de Facebook că are COVID-19. El spune că are simptome ușoare și va continua să lucreze de acasă.
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu anunţă că pe data de 1 iulie va intra în vigoare noua politică de imunizare împotriva COVID-19, şi anume vaccinarea doar la medicii de familie.
Peste 86% dintre companiile respondente la sondajul HR Barometru realizat de PwC România în luna martie vor continua să lucreze în regim hibrid şi doar 11% vor relua activitatea obligatorie la birou pentru toţi angajaţii, potrivit unui comunicat al companiei de consultanţă.
Bilanţul zilnic al cazurilor de COVID-19 aproape s-a dublat luni faţă de ziua precedentă, ajungând la peste 2.000 pentru prima dată în ultima lună, potrivit datelor guvernamentale, iar statul Kerala din sudul ţării a raportat o creştere accentuată a numărului de decese asociate noului coronavirus, informează Reuters.
China a raportat luni trei decese asociate COVID-19 la Shanghai, primele anunţate în mod oficial după decretarea unui nou lockdown la sfârşitul lunii martie în capitala economică a acestei ţări, informează AFP.
Medicii Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad constată că tot mai multe persoane care au avut COVID-19 dezvoltă alergii, chiar dacă nu au în istoric sensibilitate la polen sau alte substanţe, iar numărul celor care se prezintă la specialişti este mai mare decât în anii anteriori.