Impactul pandemiei de COVID-19 asupra tratamentului cancerului este ''catastrofal'', a deplâns joi filiala Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii în Europa. A fost întreruptă funcţionarea serviciilor oncologice într-o treime dintre ţările din zonă, relatează AFP.
Pandemia are un impact major asupra pacienților oncologici. Peste 3.000 de cazuri de cancer pulmonar au rămas nediagnosticate sau netratate de la debutul epidemiei de COVID-19 în România, arată datele Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer.