Premierul Benjamin Netanyahu anunță că războiul din Gaza a intrat în ultima etapă. Un anunț care însă nu calmează spiritele în Israel unde familiile ostaticilor cer socoteală autorităților în legătură cu eliberarea necondiționată a unui grup de teroriști. Printre aceștia și directorul Spitalului al Shifa, acuzat că a colaborat cu Hamas. Asta în timp ce situația devine din ce în ce mai tensionată la granița cu Libanul pe fondul atacurilor Hezbollah.
Armata israeliană estimează că după ce a ordonat sâmbătă evacuarea unor părţi din oraşul Rafah din sudul Fâşiei Gaza circa 300.000 de palestinieni au părăsit localitatea.
Agenţia ONU pentru refugiaţi palestinieni (UNRWA) în Gaza a declarat, sâmbătă, că un ordin de evacuare al armatei israeliene pentru locuitorii din centrul Fâşiei Gaza îi va deplasa în zone unde loviturile aeriene sunt în curs, informează France Presse