UPDATE Rusia expulzează diplomați din Suedia, Germania și Polonia după protestele în sprijinul lui Navalnîi. Șeful diplomației UE condamnă acțiunea. Ambasadorul rus, convocat de Berlin

Rusia a anunţat vineri expulzarea unor diplomaţi din Suedia, Germania şi Polonia, acuzându-i că au luat parte la protestele ilegale de luna trecută împotriva încarcerării opozantului Kremlinului Aleksei Navalnîi, informează agenția Reuters, preluată de Agerpres. Şeful diplomaţiei europene, Josep Borrell, aflat în vizită la Moscova, "a condamnat cu fermitate" decizia Rusiei şi a cerut ca aceasta să fie "reevaluată", a anunţat purtătorul său de cuvânt. Franța și Germania au preluat tonul criticilor internaționale.

Alexei Navalnîi a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare

Cel mai virulent critic și opozant al Kremlinului va rămâne în închisoare 3 ani și jumătate. Un tribunal din Moscova a dat curs solicitării Serviciului Federal al Penitenciarelor din Rusia și a comutat condamnarea cu suspendare primită în urmă cu câțiva ani în condamnare reală, cu executare. 

Aleksei Navalnîi, principalul opozant a lui Vladimir Putin, în stare foarte gravă după ce ar fi fost otrăvit. Demersuri pentru ca activistul să fie transferat în Germania pentru îngrijiri

Politicianul rus de opoziție Aleksei Navalnîi se află în comă într-un spital din Omsk, Siberia. I s-a făcut brusc rău în timpul zborului de întoarcere spre Moscova. Politicianul rus a băut o ceașcă de ceai într-o cafenea, pe aeroportul din Tomsk, înainte să se îmbarce.

Ultima Oră

Cele mai citite