La concursurile organizate în Japonia, România a întrecut toate țările europene și s-a clasat pe locurile 3 și 4 în lume la aceste discipline. Ca un semnal pentru sistemul de educație de la noi, olimpicii care au strălucit la nivel mondial sunt hotărâți să-și continue studiile în străinătate.
Lotul României a obţinut locul I la nivel european şi locul al III-lea în clasamentul pe naţiuni la Olimpiada Internaţională de Fizică desfăşurată în Japonia, la Tokyo, informează Ministerul Educaţiei.
Elevii români au obţinut patru medalii de aur şi una de argint la Olimpiada Internaţională de Fizică, organizată online de Elveţia şi care a reunit 369 de concurenţi.
Rezultate extraordinare pentru echipa României, la a 50-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Fizică, de unde a venit, azi noapte, cu patru medalii de argint și o medalie de bronz. Toți componenții lotului sunt elevi ai Liceului Internațional de Informatică din București și vor urma facultăți din străinătate.
Patru medalii de aur, una de argint şi primul loc în Europa! Este performanţa lotului român la Olimpiada Internaţională de Fizică, din Indonezia. Elevii au fost felicitaţi de preşedintele Iohannis, dar cea mai mare bucurie a fost revederea cu părinţii care i-au aşteptat la aeroport, cu braţele pline de flori.