Ministrul austriac de Interne: Zona Schengen trebuie să devină mai bună, nu mai mare. Surse: Președinția spaniolă a Consiliului UE vrea să încheie dosarul aderării României la Schengen până la sfârșitul anului. Se negociază intens în aceste zile

România se lovește de piedici suplimentare în drumul spre spațiul Schengen. Austria se opune în continuare ferm aderării țării noastre, cu argumentul că spațiul de liberă circulație trebuie să fie mai bun, nu neapărat mai mare, după cum a declarat ministrul de Interne de la Viena, la reuniunea Consiliului JAI de marți. Și Belgia dă semne că susține o viziune similară, mizând mai întâi pe nevoia de reforme și abia apoi pe extindere. Totuși, oficialii români și bulgari rămân optimiști.

The Spectator: De ce a câștigat Geert Wilders

Politicianul de extremă dreapta și anti-islam Geert Wilders a obținut o victorie istorică pentru partidul său, Partidul Libertății (PVV), în alegerile șocante de miercuri din Olanda, scrie The Spectator.

Olanda. Liderul de extremă dreapta Geert Wilders a început tatonările pentru formarea unei coaliții. ”Ne apucăm de muncă (...) olandezii trebuie să aibă prioritate din nou, printr-o politică de azil mai strictă, prin locuinţe mai multe”

Rezultatul alegerilor din Olanda trimite o undă de şoc în toată Europa. Partidul Libertăţii, considerat dreapta radicală și condus de excentricul Geert Wilders, a câştigat alegerile parlamentare de miercuri. A obţinut 37 din cele 150 de locuri în viitorul legislativ, urmat la distanţa relativ mare de alianţa social democrată-verzi.

Preşedinta PE, Roberta Metsola: România merită o decizie pozitivă în acest an privind aderarea la Schengen

România aşteaptă şi merită o decizie pozitivă în timpul preşedinţiei spaniole a Consiliului Uniunii Europene cu privire la extinderea spaţiului Schengen, a declarat marţi preşedinta Parlamentului European (PE), Roberta Metsola, care s-a arătat optimistă în legătură cu intrarea ţării noastre şi a Bulgariei în spaţiul european de liberă circulaţie. 

Amenzi la spitalul din Urlați, după acuzațiile de malpraxis ale unui tânăr care spune că rămas cu o bucată de metal în picior

Primele sancţiuni la spitalul din Urlaţi. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Prahova au amendat cu două sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 32.000 lei, spitalul pentru nerespectarea procedurii referitoare la acordul pacientului informat, respectiv pentru necompletarea tuturor rubricilor din formularul privind acordul pacientului informat.

Ultima Oră

Cele mai citite