Mulți copii obezi după pandemie. Avertismentul medicilor: Mai mult de jumătate dintre adolescenții obezi vor rămâne adulți obezi
Lipsa de mișcare, școala online și alimentația dezechilibrată și-au pus amprenta pe mulți copii din România care, în perioada pandemiei, au ajuns supraponderali sau chiar obezi. Cel mai mult, arată studiile recente, au avut de suferit copiii din mediul rural. O copilărie în care lupta cu kilogramele este principala preocupare apar dezechilibrele, marginalizarea și lipsa randamentului la școală.
30 March 2022, 00:20