oameni fără adăpost
Suporterii echipei Politehnica Timișoara și-au propus să atragă atenţia asupra problemelor cu care se confruntă persoanele fără adăpost. Aceștia își petrec nopțile sub cerul liber, chiar și la temperaturi negative.
Autobuzul, casă pentru oamenii străzii. În extremul orient rus, oamenii străzii stau în autobuze dezafectate
Autobuzele abandonate sunt ultima speranţă a oamenilor fără adăpost din extremul orient rus. În Habarovsk, unde temperatura scade frecvent sub minus 25 de grade, centrul pentru oamenii străzii a ars, iar autorităţile nu au bani să construiască altul. Aşa că autobuzele dezafectate sunt singurele refugii.
Proteste la Budapesta, după ce a intrat în vigoare legea care le interzice persoanelor fără adăpost să doarmă în spaţiul public
Sute de oameni au protestat în fața parlamentului din Budapesta după adoptarea modificărilor din Constituție care interzic dormitul în spațiile publice. Noile reglementări au intrat deja în vigoare.
Spitalul le-a devenit casă. Foşti pacienţi au rămas în saloanele unui spital pentru că nu au adăpost
Spitalele din Iaşi se confruntă cu o problemă ce pare de nerezolvat: unii pacienţi au făcut din saloane propriile locuinţe. Fie nu au case, fie au fost abandonaţi de familii, aşa că nu au unde pleca. Asistenţii social se luptă pentru a le găsi un loc în cămine, dar listele de aşteptare sunt lungi.
Toți oamenii străzii, la adăpost și îngrijiți. Proiect în Marea Britanie, de îndeplinit până în 2027
Guvernul de la Londra vrea ca în Anglia să nu mai existe oameni fără adăpost. A adoptat un pachet de măsuri pe termen lung și a alocat 100 de milioane de lire sterline.
Parlamentul ungar a adoptat o lege care interzice dormitul pe străzi
Autoritățile ungare vor să-i ducă pe oamenii străzii în centrele speciale, pe timpul nopții. O nouă lege, adoptată de parlamentul de la Budapesta interzice dormitul pe strada.
Înjunghiaţi pe stradă. Un bărbat fără adăpost din Piteşti a atacat un bărbat şi o femeie
O femeie a fost rănită şi a ajuns la spital cu mai multe plăgi, înjunghiată cu o şurubelniţă de prietenul ei. Amândoi locuiau într-o casă părăsită din Piteşti. În incident a fost rănit şi un bărbat care a vrut să aplaneze conflictul.
Ger în Capitală. Sute de persoane fără adăpost au fost duse în centrele sociale
Frigul năprasnic a pus stăpânire și pe Capitală. A fost cea mai geroasă noapte din această iarnă. Primii afectați de gradele extrem de scăzute sunt cei care trăiesc pe stradă. Pentru ei există o singură soluție: centrele sociale.
Din cauza frigului, oamenii străzii au venit în număr mare la adăposturi
A fost o noapte geroasă, în toată țara. Termometrele au arătat chiar și minus 10 grade. În plus, un vânt tăios şi rece a suflat neîncetat. Oamenii fără adăpost sunt extrem de vulnerabili pe o astfel de vreme. Iar autorităţile locale s-au mobilizat pentru a-i ajuta. Jandarmii si polițiștii locali au făcut noapte albă pentru a-i găsi pe acești oameni și a-i duce la adăpost, în centrele de noapte. Din păcate, de cele mai multe ori, au fost refuzați.

