Crăciunul oamenilor fără adăpost. Câteva zeci dintre ei au avut parte de colinde și de o masă caldă

Sunt și oameni pentru care Crăciunul trece ca orice altă zi, pe stradă, fără căldura unui cămin și a unei familii. Oameni pentru care viața înseamnă o sacoșă cu vechituri, o bancă în parc și un carton pe post de pătură. Astăzi, câteva zeci dintre ei, care își duc traiul în București, au avut parte de câteva momente de alinare. Au ascultat colinde și au primit o masă caldă.

Anotimpul supraviețuirii pentru oamenii străzii. De multe ori, aceștia refuză ajutorul, spre surprinderea autorităților

Sosirea iernii este o provocare pentru toți românii confruntaţi cu scumpirea energiei electrice și gazelor naturale. Dar pentru persoanele fără adăpost, anotimpul rece este un adevărat test de supraviețuire. Centrele sociale puse la dispoziție de autorități și ONG-uri le oferă sprijin - un pat, un duș și o masă caldă pot face diferenţa între viață și moarte în unele cazuri. Însă de multe ori, oamenii străzii refuză ajutorul.

Zeci de case părăsite din Capitală, adevărate focare de infecţie

Zeci de case părăsite din Capitală s-au transformat în adevărate focare de infecţie. În astfel de imobile, de obicei neracordate la utilităţi, locuiesc în condiţii greu de imaginat oameni ai străzii. Aceştia ocupă spatiile abuziv şi doar în puţine situaţii autorităţile reuşesc să-i evacueze. De cele mai multe ori proprietarii clădirilor nu sunt de găsit.

Oamenii străzii din Iaşi, ajutaţi de Fundaţia Sfânta Maria

Trăiesc pe stradă, în canale şi clădiri părăsite ori prin mormane de gunoaie, de pe o zi pe alta. Sunt ai nimănui şi trebuie să înfrunte frigul, lipsurile şi foamea. La Iaşi, oamenii străzii sunt ajutaţi să treacă mai uşor peste greutăţi de Fundaţia Sfânta Maria. Primesc o masă caldă, haine groase şi plăpumi care sa le ţină de cald peste iarnă.

Ultima Oră

Cele mai citite