Cod galben de intensificări ale vântului, ninsori moderate şi viscol în zona montană înaltă până luni dimineaţa

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, duminică dimineaţa, o informare meteorologică Cod galben de intensificări ale vântului, ninsori moderate cantitativ şi viscol în zona montană înaltă (la altitudini de peste 1.500 m), valabilă în intervalul: 04 februarie, ora 14:00 - 05 februarie, ora 08:00. În plus, în intervalul: 05 februarie, ora 08:00 - 05 februarie, ora 22:00 va fi în vigoare în zona înaltă a Carpaţilor Meridionali şi de Curbură un Cod portocaliu de intensificări ale vântului şi zăpadă viscolită.

Drumarii se pregătesc pentru iarnă. A nins pe Transalpina şi pe Transfăgărăşan

Ninsoarea a furat startul şi a căzut chiar din prima lună de toamnă. Zăpada s-a lăsat pe Transalpina şi pe Transfăgărăşan. Turiştii s-au minunat şi au admirat fulgii, dar drumarii s-au pus pe treabă şi au dus primele utilaje pe munte. Azi-noapte a nins serios la Bâlea Lac, dar primii fulgi din acest sezon căzuseră deja la Rânca. Şi Transfăgărăşanul şi Transalpina rămân deschise.

E iarnă la munte: drum deszăpezit în Pasul Bucin, viscol în zona montană a Argeşului, ninsoare spulberată în Dâmbovița, strat gros de zăpadă la Cota 2000

În timp ce în zonele de câmpie temperaturile au ajuns și la 25 de grade în ultimele zile, la munte a nins ca în toiul iernii, iar zăpada a acoperit florile abia apărute. Dacă pentru localnicii obișnuiți cu frigul ninsoarea nu e o problemă, pentru agricultori este motiv de îngrijorare, pentru că le-ar putea compromite munca de până acum.

Ultima Oră

Cele mai citite