Iarna a venit pe nepregătite la munte. Vremea a dat peste cap circulaţia în oraşe și planurile turiștilor iubitori de drumeții

4 October 2025, 19:46 (actualizat 4 October 2025, 19:47)

Ploi abundente în sud-estul țării şi zăpadă la munte. Vremea a dat peste cap circulaţia în oraşe, iar turiştii surprinși pe trasee au avut nevoie de ajutorul salvamontiștilor pentru a ajunge în siguranţă la baza muntelui. La Păltiniş, în judeţul Sibiu, un tânăr a fost rănit după ce un copac rupt de vânt s-a prăbuşit peste maşina în care era.

Bate vântul cu putere la altitudine mare, iar drumeţiile în această perioadă sunt de evitat. Iarna care a venit pe nepregătite la munte, încă de la sfârşitul lui septembrie, le-a dat peste cap planurile turiștilor iubitori de drumeții.

Ninsoarea timpurie din județul Brașov a lăsat în beznă mai multe stațiuni montane. Copacii au cedat sub greutatea zăpezii și au căzut peste cablurile de electricitate.

Și pentru turiști, drumul până la munte n-a fost deloc ușor. 

Un tânăr de 29 de ani e în stare gravă la spitalul județean Sibiu după ce un copac s-a prăbușit peste autoturismul pe care îl conducea. Incidentul s-a produs în apropiere de stațiunea Păltiniș.

La altitudine mare ninge abundent, bate vântul și vizibilitatea este redusă. În Bucegi, doi turiști au fost recuperați din zona Padina. Se rătăciseră pe platou și nu erau echipați corespunzător. Au fost predați ambulanței în stare de hipotermie. În zona Prepeleac, alți doi turiști s-au rătăcit din cauza stratului de zăpadă. Au chemat salvamontiștii în ajutor, pentru că erau înghețați și epuizați și se lăsase noaptea. O acțiune complicată din cauza condițiilor de pe munte, unde sunt și mulți copaci doborâți de vânt. La înălțime temperatura minimă resimțită este și de -10°C. 

În masivul Şureanu, patru turiști polonezi care urcaseră pe munte cu vehicule de teren ușoare, au rămas blocați în zăpadă de jumătate de metru. Au fost ajutați de salvamontisti să ajungă în siguranță înapoi la baza.

La Constanţa, vremea rea s-a manifestat sub formă de ploi torenţiale.

Pompierii au fost chemat să intervină și în Palazu Mare unde câteva subsoluri au fost inundate.

Traficul a fost perturbat inclusiv la intrarea în Mamaia. Ploaia torențială a inundat faleză din Năvodari. Precipitațiile se mai răresc în orele următoare în aproape toată țară. Însă un un ciclon mediteranean care va ajunge peste România, mâine noapte, aduce din nou vânt, ploi și temperaturi mai mici decât cele normale perioadei.

Vremea mohorâtă de toamna ține până la jumătatea săptămânii viitoare când ploile ies din peisaj iar temperaturile mai cresc puțîn.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite