Guvernul a decis creșterea gradului de îndatorare a Primăriei Capitalei. N. Dan: Decizia este absolut necesară pentru a putea trece de această iarnă

Singura modalitate prin care Guvernul ar putea ajuta Primăria Capitalei să-şi achite datoriile constă în creşterea gradului de îndatorare, susţine premierul Nicolae Ciucă. Declaraţia a fost făcută în contextul în care Primarul Capitalei Nicuşor Dan a susţinut în nenumărate rânduri că municipalitatea nu poate să achite datoria de peste 700 de milioane de lei pe care o are către Termoenergetica, fără un sprijin din parte Guvernului.

Nou punct de trecere a frontierei: Vicovu de Sus - Crasna. Denys Shmyhal: Vizăm deschiderea altor 7 puncte la granița noastră. N. Ciucă: Prin infrastructura din România au fost exportate peste 6,5 milioane de tone de grâne din Ucraina

Joi a fost inaugurat un nou punct de trecere a frontierei între România și Ucraina. Punctul vamal de la Vicovu de Sus, din judeţul Suceava, este primul inaugurat din toate țările membre UE de când a început războiul în Ucraina. La eveniment au participat premierul Nicolae Ciucă şi omologul ucrainean, Denys Shmyhal.

România, țara cu aproape 1,2 milioane de oameni în prag de sărăcie extremă. Boloş: Am început distribuirea celor 1.188.000 de pachete, pregătite pentru cei aflați în situații de dificultate

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a declarat, miercuri, în Prahova, că în România sunt 1.188.000 de cazuri de oameni care sunt în pragul de extremă sărăcie, aceştia fiind beneficiari ai pachetelor alimentare achiziţionate din fonduri europene.

Nicolae Ciucă: În Diaspora sunt peste 4 milioane de români, buni profesionişti, care susţin economii importante ale ţărilor europene

Cercetarea, inovarea şi digitalizarea sunt principalele instrumente ale modelului de creştere economică a României asumat de Guvern, a declarat prim-ministrul Nicolae Ciucă, la evenimentul de lansare a Conferinţei "Smart diaspora - în învăţământ superior, ştiinţă, inovare şi antreprenoriat" organizat de Alianţa Timişoara Universitară.

O piață semi-reglementată a energiei este varianta care se prefigurează în coaliția de la guvernare. Decizia finală, cel mai probabil miercuri

Anunțul privind varianta pieței semi-reglementate a fost făcut de președintele PNL, premierul Nicolae Ciucă. Încă se caută soluții tehnice, a declarat liderul liberal, astfel încât prețurile pentru consumatorii casnici să nu crească. Decizia finală ar urma să fie luată miercuri. Între timp, Autoritatea de Reglementare vine cu un avertisment: un preţ maximal de un leu și 30 de bani pe kilowatt, așa cum a fost vehiculat în ultimele zile, este nerealist.

Ultima Oră

Cele mai citite