Robert Negoiţă, primarul Sectorului 3, este urmărit penal de procurorii anticorupţie pentru abuz în serviciu, după ce ar fi aprobat emiterea ilegală a unor documente necesare pentru construirea unui bloc în centrul Bucureştiului.
Primarul Sectorului 3 Robert Negoiță a fost trimis în judecată de procurorii DNA, fiind acuzat de abuz în serviciu, instigare la infracțiunea de abuz în serviciu și complicitate la fals intelectual. Alături de el au mai fost deferite judecătorilor alte opt persoane, directori și funcționari din Primărie, dar și firma ROSAL.