Firma care deţine platformea minieră responsabilă de poluarea de pe râul Bistriţa, amendată cu 90.000 de lei. Debitul scurgerilor, în scădere. În două zile situaţia va intra în normal

Sunt trei zile de la poluarea râul Bistriţa și abia acum apa începe să se mai limpezească. Specialiştii de la Apele Române au constatat că a scăzut şi debitul scurgerilor din mină. Se menţin totuşi restricţiile pentru populaţie, până când situaţia va reveni la normal. Firma care se ocupă de dezafectarea minei a fost amendată cu 90 mii de lei, sumă la care se adaugă și costurile totale de monitorizare a calității apelor până la revenirea la normal. Miercuri, specialiştii vor face o expertiză tehnică autorizată în zona minei.

Neamț: Anchetă penală în cazul fetiței moarte pe terenul de volei

Anchetă penală după tragedia înregistrată ieri la Piatra Neamț, soldată cu moartea unei fetițe de 14 ani. Copila s-a prăbușit subit în timpul unui antrenament de volei. Deși medicii de la Ambulanță au încercat să o resusciteze, fata s-a stins la scurt timp la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Piatra Neamț. Autoritățile încearcă să afle acum care este cauza acestei nenorociri.

Seceta cuprinde Moldova. În comuna Românești, oamenii au trăit zece zile fără apă: „Am 66 de ani, n-am prins în nici un an seceta așa de mare”

Seceta a cuprins şi mare parte din zona Moldovei. Râul Siret are cote alarmante, apropiate de minimul istoric. Sărăcia pânzei freatice, lipsită de apă, afectează toţi fermierii. În judeţul Iaşi, unele culturi de toamnă sunt distruse în totalitate, iar legumele din grădinile oamenilor s-au uscat deja. 17 comune şi municipiul Paşcani primesc apă cu porţia.

Incendiu într-un motel din Bicaz

Momente de panică într-un motel din Bicaz, judeţul Neamţ. Clădirea a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii au intervenit cu 4 auto-speciale de stingere şi una de intervenţie la înălţime.

Ultima Oră

Cele mai citite