nava şcoală mircea
Clipe memorabile duminică după-amiază în portul Constanța. Bricul Mircea, maiestuoasa navă-școală a Marinei Române, cu 150 de marinari la bord, a pornit într-o nouă aventură pe mare. De data aceasta, vasul-emblemă al Forțelor Navale va străbate timp de trei luni patru mări și va naviga prin Oceanul Atlantic spre Hamburg, portul său de origine.
Nava școală Mircea s-a întors acasă după un marș de 31 de zile
Au fost momente pline de emoţie astăzi în portul Constanţa. Nava Şcoală Mircea s-a întors după un marş de o lună în care a străbătut şase mări şi două strâmtori. Nava a fost întâmpinată cu onoruri militare, iar tinerii navigatori abia aşteptau să îşi revadă familiile.
Cerere în căsătorie pe bricul Mircea. La întoarcerea în port, unul dintre cadeți i-a făcut iubitei o surpriză
Lacrimi de fericire și multe emoții în Portul Constanța, unde a revenit Bricul Mircea. Studenții și cadeții au petrecut o lună pe mare, au parcurs 2.500 de mile marine și au vizitat 10 porturi. La întoarcere au fost întâmpinați de părinți și prieteni. Unul dintre cadeți și-a luat inima în dinți și și-a cerut iubita în căsătorie.
Bricul Mircea s-a întors acasă. În premieră, la bord au fost şi 110 cadeţi germani
După un voiaj de patru luni, cel mai longeviv ambasador al României pe mările lumii, Nava Şcoală Mircea, s-a întors în Portul Constanţa. Pentru prima dată, bricul a avut la bord şi peste 100 de cadeţi germani, alături de români, chinezi, greci, polonezi şi bulgari. După atâta vreme petrecută în mijlocul furtunilor, şi-au putut îmbrăţişa din nou familiile.
- 1
- 2

