Nava Școală Mircea a pornit într-o nouă aventură pe mare

Clipe memorabile duminică după-amiază în portul Constanța. Bricul Mircea, maiestuoasa navă-școală a Marinei Române, cu 150 de marinari la bord, a pornit într-o nouă aventură pe mare. De data aceasta, vasul-emblemă al Forțelor Navale va străbate timp de trei luni patru mări și va naviga prin Oceanul Atlantic spre Hamburg, portul său de origine.

Nava școală Mircea s-a întors acasă după un marș de 31 de zile

Au fost momente pline de emoţie astăzi în portul Constanţa. Nava Şcoală Mircea s-a întors după un marş de o lună în care a străbătut şase mări şi două strâmtori. Nava a fost întâmpinată cu onoruri militare, iar tinerii navigatori abia aşteptau să îşi revadă familiile.

Bricul Mircea s-a întors acasă. În premieră, la bord au fost şi 110 cadeţi germani

După un voiaj de patru luni, cel mai longeviv ambasador al României pe mările lumii, Nava Şcoală Mircea, s-a întors în Portul Constanţa. Pentru prima dată, bricul a avut la bord şi peste 100 de cadeţi germani, alături de români, chinezi, greci, polonezi şi bulgari. După atâta vreme petrecută în mijlocul furtunilor, şi-au putut îmbrăţişa din nou familiile.

Ultima Oră

Cele mai citite