Muzeul Memorialului Revoluției de la Timișoara
Zece mii de oameni au ieșit în stradă la Timișoara în Decembrie 1989. Timișorenii au sfidat gloanțele care puseseră deja la pământ sute de oameni. O nouă zi de luptă pentru libertate, o nouă filă de istorie. Pe 19 Decembrie 1989 muncitorii din fabricile Timișoarei au oprit lucrul. Trupele de securitate au tras în plin în toți cei care au încercat să se apropie de porțile întreprinderii. Fiecare nouă zi a însemnat alte victime. Din ce în ce mai multe.
Uciși pe treptele Catedralei. Pe 18 Decembrie 1989, armata a tras din nou la Timișoara
28 de ani au trecut de când pe treptele Catedralei din Timișoara s-a scris cu sânge istoria revoltei care a dus la căderea regimului Ceaușescu. Ploaia de gloanțe nu i-a oprit pe timișoreni să iasă în stradă din nou și din nou, deși pentru curajul lor s-a plătit cu viața.

