Prietenia dintre Grigore Antipa și regii României, reconstituită din fotografii şi documente. Muzeul Antipa, singurul sub patronaj regal
O prietenie regală este reconstituită acum din fotografii şi documente la Muzeul Antipa. Este prietenia savantului Grigore Antipa cu regii României, prietenie căreia îi datorăm un muzeu cu totul special. În arhiva muzeului există fotografii, necunoscute până acum, din excursiile pe care marele biolog le făcea, pe Dunăre şi în Deltă, cu Regel Carol I şi cu Ferdinand. Carol I l-a sprijinit apoi pe Antipa să deschidă cherhanale şi, cu banii obţinuţi l-a încurajat să înfiinţeze muzeul.
26 November 2017, 15:32