Mai multe cadre medicale de la maternitate, mame și nou-născuți, s-au infectat cu SARS-CoV-2. DSP face o anchetă pentru a vedea cum a fost posibilă răspândirea virusului în secția de ginecologie. Întregul spital și-a restrâns activitatea și primește acum doar urgenţele medicale.
Reprezentanții Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Tîrgu Mureş au anunțat că, începând de luni, se sistează toate internările din cauza evoluției epidemiei de COVID-19. În interior nu mai sunt primite decât cazurile grave.