Cetățenii din afara Uniunii Europene preferă să lucreze în România. Sunt alese locurile de muncă din HoReCa, livrări și construcții

Tot mai mulți cetățeni din afara Uniunii Europene vin în țara noastră pentru a munci. Ei sunt atrași de salariile cuprinse între 3.000 și 4.000 de lei. Dacă la sfârșitul anului 2021, în România munceau în jur de 33.000 de extracomunitari, la finalul anului trecut erau cu 20.000 mai mulți. Ei lucrează, în acest moment, în sectoare precum: HoReCa, livrări și construcții.

România, paradisul angajaților asiatici. Companiile s-au orientat către angajaţi din Vietnam, Nepal şi Bangladesh

Ai noştri fug peste graniţe - atraşi de salariile mai mari, în timp ce România a ajuns destinaţie de muncă pentru alţii. În penurie de muncitori, companiile s-au orientat către angajaţi din Vietnam, Nepal şi Bangladesh. Majoritatea lucrează în construcţii sau ca ospătari în restaurante. Muncesc mult, unii chiar şi 60 de ore pe săptămână, dar s-au obişnuit şi le chiar place aici.

Muncitorii străini sunt tot mai căutaţi în România. Cei mai mulţi vin din Turcia, Nepal, Sri Lanka, Congo şi India

România atrage tot mai mulţi muncitori străini, mai ales pe timpul verii, când oamenii de afaceri îşi dezvoltă proiectele. Cei mai mulți muncitori vin din Turcia, Nepal, Sri Lanka, Congo și India. La început, pentru că nu ştiu limba, îşi caută un loc de muncă în domenii precum construcții, agricultură sau industria prelucrătoare. Ministerul de Externe cunoaşte situaţia, aşa că a suplimentat personalul în câteva ambasade, unde cererea pentru vize este mare.

Mai mulți muncitori străini în România. Guvernul vrea să dubleze numărul celor care pot primi drept de lucru la noi în țară

Patronii care nu găsesc forță de muncă în țară vor putea să aducă lucrători din afara spațiului comunitar, peste limitele stabilite inițial pentru acest an. Guvernul vrea să dubleze numărul străinilor care pot primi drept de lucru în România. Un proiect inițiat de Ministerul Muncii prevede creșterea plafonului de la 25 de mii la 50 de mii de persoane.

Botoșani: Muncitori din Sri Lanka, concediați după ce au fost băgați în carantină

Situație incertă pentru 43 de muncitori din Sri Lanka, angajați ai unei firme de textile din Botoșani. Ar fi fost concediați pentru că au cerut să stea în izolare după ce au intrat în contact cu un coleg bolnav de COVID-19. Aceșția au fost plasați, în final, într-un centru de carantină, la cererea inspectorilor sanitari. Muncitorii, care vor rămâne pe drumuri la sfârșitul carantinei, vor să se întoarcă în Sri Lanka și cer ajutor autorităților.

Muncitori pakistanezi în grevă, la Galați. Oamenii se plâng că au primit mai puțini bani, patronii spun că angajații nu au muncit îndeajuns

100 de muncitori pakistanezi care lucrează la o firmă de construcții din Galați au refuzat astăzi să mai meargă la lucru. Oamenii sunt nemulțumiți pentru că în ultima lună au primit mai puțini bani decât este prevăzut în contract. Reprezentanții firmei susțin că plățile se fac în funcție de numărul de ore muncite efectiv și că cei care au primit mai puțini bani sunt aceia care nu și-au îndeplinit sarcinile asumate.

Ultima Oră

Cele mai citite