muncitori romani abatoare germania
O afacere de 7 miliarde de euro care se bazează pe forță de muncă din Europa răsăriteană. Vorbim de abatoarele Tonnies din Germania. Nu am fi aflat nimic despre condițiile de muncă de aici dacă nu ar fi izbucnit această pandemie și dacă sute de români nu s-ar fi aflat printre cei infectați cu Sars Cov-2.
Ambasadorul României în Germania, Emil Hurezeanu: Condițiile de muncă din abatoarele germane trebuie îmbunătățite urgent
Reprezentanţi ai comunităţii rome şi ai imigranţilor români au denunţat situaţia în care se află lucrătorii din abatoare şi locatarii blocurilor afectate de focarele de coronavirus în Germania. Ei au cerut să li se acorde acestora mai mult atenţie, relatează agenţia EFE, citată de Agerpres.
Reuters: Germania înăsprește reglementările din abatoare după cazurile de infectare cu noul coronavirus. Subcontractorii, scoși din lanțul de angajare
Germania a înăsprit de miercuri reglementările din abatoare, interzicând subcontractarea activităţilor de prelucrare a cărnii prin agenţii, au declarat pentru Reuters surse guvernamentale de la Berlin, preluate de Agerpres. Decizia a fost luată după ce mai mult de 600 de lucrători din această industrie au fost infectaţi cu noul coronavirus.

