Prima moțiune de cenzură împotriva Guvernului Cîțu a picat în Parlament

Moțiunea de cenzură depusă de PSD a fost respinsă. Guvernul condus de Florin Cîțu și-a reconfirmat susținerea în Parlament, iar coaliția de la putere a arătat că deține majoritatea în Legislativ. Ambele tabere s-au acuzat reciproc pentru modul în care s-a făcut politica în România ultimilor 30 de ani. TVR 1 a transmis LIVE evenimentul, într-o Ediție Specială.

Moțiunea de cenzură va fi supusă votului marți, în Parlament. Calcule și previziuni

Cabinetul condus de Florin Cîțu vine marți în fața Parlamentului și așteaptă o confirmare a susținerii din partea coaliției. Se votează moțiunea de cenzură depusă de PSD și dezbătută săptămâna trecută. Opoziția speră ca parlamentari de la putere să schimbe tabăra. Însă PNL, USR PLUS și UDMR au decis o strategie care ar bloca o astfel de posibilitate.

PSD a depus moțiune de cenzură împotriva Guvernului Cîțu

Guvernul Cîțu se confruntă cu prima moțiune de cenzură, depusă de PSD la 6 luni de la învestirea actualului executiv. Social democrații le reproșează celor din arcul guvernamental că i-au sărăcit și îndatorat pe români, i-au privat pe copii de dreptul la educație și au eșuat în atingerea țintelor de vaccinare.

Moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, depusă de PSD

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a dovedit "cu vârf şi îndesat" că nu este omul "potrivit" pentru a conduce cel mai important domeniu în actuala criză medicală fără precedent provocată de pandemia de COVID-19, provoacă "doar confuzie", nu respectă regulile obligatorii pentru ceilalţi şi "se ceartă cu toată lumea", ca urmare trebuie să plece "urgent" din funcţie, transmit deputaţii PSD în moţiunea simplă depusă luni.

Ultima Oră

Cele mai citite