morti revolutie
Zi de doliu la Timișoara, în memoria celor care și-au pierdut viața în baia de sânge cu care comunismul a încercat pentru ultima dată să înăbușe revolta celor pregătiți să plătească pentru libertate. 17 decembrie 1989 este ziua în care au căzut primii eroi ai revoluției, la Timișoara. Martirii au fost pomeniți în slujbele din biserici, dar și la parastasul de la Cimitirul Eroilor, unde s-au depus coroane de flori. De la an la an, însă, tot mai puțină lume se aduna la comemorarea eroilor Revoluției române.
Timişoara, de 30 de ani oraş liber de comunism
'Azi în Timişoara, mâine în toată ţara”! A fost îndemnul cu efect maxim asupra marilor oraşe pentru a-şi câştiga libertatea. În Timişoara, primul oraş liber de comunism al României, sirenele s-au auzit astăzi din nou. Timişorenii şi-au plâns morţii şi au vorbit despre idealurile rostite atunci. La manifestările dedicate Revoluţiei au mers premierul şi noul ambasador al Statelor Unite în România.
Solidari cu România, decembrie 1989 - ianuarie 1990. A fost lansat un album cu fotografii de la Revoluție realizate de polonezi
Un album cu fotografii de la Revoluţie a fost lansat, joi, de Institutul Naţional al Memoriei din Polonia şi Arhivele Naționale ale României. Realizate de o echipă de jurnalişti polonezi şi un fotograf al sindicatului Solidaritatea, care au sărit în ajutorul României în zilele fierbinţi din decembrie 1989, fotografiile surprind teroarea care cuprinsese străzile Bucureştiului.
În amintirea Dianei Alexandra Donea, eroina de la Colegiul "Sfântul Sava". Adolescenta, împușcată mortal la Revoluție, comemorată de liceenii de azi
O placă a fost dezvelită, miercuri, la Colegiul Sfântul Sava din Capitală, în memoria unei eleve eroină, împuşcată la Revoluţie. Diana Alexandra Donea avea 17 ani în decembrie 1989 şi a ieşit în stradă pentru libertate. Nu a mai apucat să se bucure de ea.

