Polonia e în plină campanie de „derusificare" cu buldozerul. Au fost demolate încă patru monumente ridicate în timpul regimului comunist. Și trebuie înlăturate toate cele care mai există în țară, spun autoritățile de la Varșovia.
Autorităţile poloneze au demolat joi patru monumente ridicate în timpul regimului communist. Acțiunea face parte din campania de ''derusificare'' a spaţiilor publice ce a fost intensificată de guvernul de la Varşovia odată cu războiul din Ucraina, relatează agenţia EFE.