Autorităţile Republicii Moldova în frunte cu primul ministru au transmis o notă oficială Moscovei cu privire la tratamentul abuziv la care sunt supuşi oficialii moldoveni în Federaţia Rusă. Chişinăul spune că abuzurile ar avea legătură cu investigaţiile privind spălarea a 22 de miliarde de dolari prin Moldindconbank. Până la această oră nu există o reacţie oficială de la Moscova.
Fostul Guvernator al Băncii Naţionale a Republicii Moldova, Leonid Talmaci, a fost reţinut de procurorii anticorupţie. Este învinuit de abuz de încredere şi de abuz în serviciu. Abia fusese numit membru al Consiliului Economic de pe lângă preşedintele Igor Dodon.