minori
Vineri, 24 noiembrie, a fost alertă în sudul țării, după ce un șofer a fost ucis și soția lui rănită de către două persoane, pe care le-ar fi luat la ocazie în judeţul Călăraşi. După o săptămână, autorii crimei au fost prinşi, fiind vorba despre doi minori din judeţ, cu vârste cuprinse între 16 şi 18 ani.
Opt copii orfani din județul Iași au acum o casă nouă, după ce o asociație le-a reconstruit gospodăria
Opt copii din comuna Vlădeni, județul Iași, au de acum o casă și pot să trăiască în condiții decente. Sunt minori și au rămas fără părinți. Tatăl e în închisoare, iar mama a murit în vară. Iniţiatorii proiectului "Casa Share" au strâns bani şi materiale de construcţii şi le-au refăcut gospodăria.
Anual, mii de copii fug din mediul ostil în care trăiesc
Copiii fug de acasă de frica părinţilor. Se tem de bătaie sau de alte abuzuri, iar dacă sunt găsiţi de poliţie, de cele mai multe ori fug din nou. Anul trecut, peste 4.000 de copii au fost daţi dispăruţi în România. Sunt minori care provin din familii sărace şi dezorganizate.
Avocatul Poporului Victor Ciorbea vrea un raport privind situația copiilor aflați în dificultate
Este nevoie de un nou pachet legislativ de protecţie a copilului. Actuala legislaţie este prea permisivă şi are multe lacune, crede Avocatul Poporului. Victor Ciorbea a declarat, ieri, la 1 Matinal, că a început o anchetă pentru a stabili ce schimbări sunt necesare pentru a-i proteja mai bine pe copiii victime ale violenţei în familie şi nu numai.
Ancheta de la Școala Specială nr 4, unde mai mulți copii au apărut bruscați, în niște imagini, nu a găsit niciun vinovat
Avem o primă concluzie după ancheta de la Şcoala Specială 4 din Capitală: Direcţia de Asistenţă Socială nu a descoperit niciun abuz, deşi, în imaginile făcute publice de un ONG, se văd mai mulţi copii bruscaţi, iar un profesor recunoaşte violenţele asupra lor. Cu toate acestea, ancheta nu a putut proba decât o relaţie tensionată între angajaţi.
Val de reclamaţii împotriva părinţilor care şi-au dus copiii la protestele din Piaţa Victoriei. Avocat: Nu se poate vorbi despre infracţiune
La Autoritatea Naţională pentru Protecţia Copilului s-a înregistrat până miercuri seară 29 de plângeri. Juriştii spun că e limpede că părinţii nu au încălcat nicio lege, dar poliţia e obligată să ancheteze cazurile. Printre cei reclamaţi este şi deputatul USR, Nicuşor Dan.
Sesizări la ANPDCA privind prezenţa minorilor la proteste. Psihologul Daniela Gheorghe: Copiii au voie să participe la proteste paşnice
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie (ANPDCA) ar fi primit 23 de de sesizări cu privire la prezenţa minorilor la acţiunile de protest din faţa Palatului Victoria, spun surse din cadrul autorităţii. Psihologul DANIELA GHEORGHE, director FONPC, a explicat la Ora de Ştiri că minorii au voie la proteste paşnice, potrivit legislaţiei internaţionale privind protecţia copilului. Urmăriţi discuţia în secţiunea VIDEO.

