Ministrul Mediului: România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire

România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire nici acum, nici în viitor şi nu avem niciun motiv să obligăm pe cineva sau să solicităm cuiva să schimbe modul în care îşi încălzeşte propria locuinţă, cu atât mai mult cu cât lemnul este o resursă regenerabilă, a declarat, luni, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment de specialitate.

Reguli noi de colectare a ambalajelor în zonele turistice

Automate pentru colectarea de sticle, pet-uri şi doze ar putea fi instalate pe plaje, la poalele munților sau în staţiunile balneoclimaterice. Adică în locuri pline de turişti. Este cea mai nouă propunere pe care o face ministerul Mediului în prag de nou sezon turistic.

Lupul care urmărea un biciclist, la Poiana Brașov, ar putea ajunge la Sanctuarul de urși Libearty din Zărnești

Lupul care a părut că a urmărit un biciclist pe drumul către Poiana Brașov a intrat în atenția autorităților brașovene. Comportamentul lui neobișnuit, pe care l-a manifestat față de oameni și mașini, i-a determinat pe reprezentanții unor instituții silvice să suspecteze că animalul ar putea fi turbat, iar inițial se dorea împușcarea lui. După o analiză a imaginilor, DSVSA Brașov a conchis că lupul nu are semne de rabie. Primăria și Ministerul Mediului urmează să decidă ce se va întâmpla cu animalul. El ar putea ajunge la sanctuarul de urși de la Zărnești.

Ultima Oră

Cele mai citite