Prima admitere la liceu cu reguli noi. Anul acesta, admiterea se face strict pe baza mediei de la evaluarea naţională. Unii părinți acuză modificarea regulii în timpul jocului

Regulile noi din acest an îi bulversează pe elevi şi pe părinţi, ba mai mult, le dau calculele peste cap. Ministerul anunţă că acolo unde vor exista situaţii în care elevii nu pot fi departajaţi nici după aplicarea criteriilor, toţi vor fi admişi. Astăzi a început admiterea la liceu, iar primul pas este completarea fişei cu opţiuni. 17 iulie este termenul limită pentru asta, iar pe 19 iulie vor fi afişate rezultatele.

Premierul a avut o întâlnire de lucru cu ministrul Educației. Ciolacu: Trebuie să începem din nou să vorbim despre legile educației. Abandonul școlar este și o restanță a politicului pentru că nu s-a facut o reforma administrativă

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, marţi, că trebuie să începem din nou să vorbim despre legile educației și că așteaptă de la echipele de lucru criteriile de performanță. El a subliniat că dacă nu sunt implementate reformele și criteriile de performanță, peste 34 de ani vom fi în același loc. Totodată premierul a transmis că tot angajamentul făcut faţă de dascăli va fi respectat.

Cererile sindicatelor se regăsesc în corpul OUG. Ligia Deca: Ceea ce avem acum prin aceste acte este un sprijin ca echitatea și calitatea în sistemul educațional să fie la un alt nivel

Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat, luni, că asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația. Ea a subliniat că educația se bucură de o finanțare fără precedent. Declarațiile au fost făcute după ședința în care a fost adoptată ordonanța de urgență referitoare la majorarile salariale cerute de sindicate.

Liderul sindical Marius Nistor, la TVR Info: Greva continuă. Este decizia tranșantă a colegilor noștri din unitățile de învățământ preuniversitar. Colegii nu sunt de acord cu oferta Guvernului

Liderul FSE "Spiru Haret", Marius Nistor, a declarat joi seară, la TVR Info, că profesorii din învățământul preuniversitar au decis să continue greva. Decizia a fost luată după ce Executivul a aprobat un Memorandum care garantează creşteri salariale pentru angajaţii din educaţie, de anul viitor, prin noua lege a salarizării.

Un profesor, despre memorandumul adoptat de guvern: "Aceste hârtii fără valoare juridică pur și simplu ne umilesc". Protestele au continuat în țară. "La mitingul de la București, dacă e nevoie, mă duc cu bicicleta"

Mii de angajați din învățământul preuniversitar au ieșit din nou în stradă în mai multe orașe din țară și spun că nu cred în angajamentele anunțate de guvern, așa că vor continua protestul până când vor primi răspunsuri satisfăcătoare la toate revendicările.

Ultima Oră

Cele mai citite