Regulile noi din acest an îi bulversează pe elevi şi pe părinţi, ba mai mult, le dau calculele peste cap. Ministerul anunţă că acolo unde vor exista situaţii în care elevii nu pot fi departajaţi nici după aplicarea criteriilor, toţi vor fi admişi. Astăzi a început admiterea la liceu, iar primul pas este completarea fişei cu opţiuni. 17 iulie este termenul limită pentru asta, iar pe 19 iulie vor fi afişate rezultatele.
Profesorii care elaborează subiecte pentru Examenele Naţionale n-ar trebui să ofere şi meditaţii, consideră ministrul Educaţiei. Legal, nu li se poate interzice acest lucru, dar e o problemă de moralitate, a declarat Ligia Deca, în direct la TVR INFO.
Ministerul Educației caută soluții pentru evitarea erorilor în corectarea lucrărilor de la Evaluarea Națională. Ligia Deca spune, în exclusivitate pentru TVR INFO, că la simularea de anul viitor, lucrările vor fi corectate digitalizat.
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, marţi, că trebuie să începem din nou să vorbim despre legile educației și că așteaptă de la echipele de lucru criteriile de performanță. El a subliniat că dacă nu sunt implementate reformele și criteriile de performanță, peste 34 de ani vom fi în același loc. Totodată premierul a transmis că tot angajamentul făcut faţă de dascăli va fi respectat.
Ligia Deca a anunțat că vor exista 3 scenarii de grilă în ce priveşte salarizarea în sistemul de învăţământ, dar că toate acestea vor porni de la principiul că salariul debutantului sau al asistentului universitar trebuie să fie egal cu salariul mediu brut pe economie.
Lotul României a obţinut cele mai bune rezultate în istoria participării fizice/in situ la Olimpiada Europeană de Fizică/EUPhO - trei medalii de aur şi două medalii de argint, informează Ministerul Educaţiei.
Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat, luni, că asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația. Ea a subliniat că educația se bucură de o finanțare fără precedent. Declarațiile au fost făcute după ședința în care a fost adoptată ordonanța de urgență referitoare la majorarile salariale cerute de sindicate.
Liderul FSE "Spiru Haret", Marius Nistor, a declarat joi seară, la TVR Info, că profesorii din învățământul preuniversitar au decis să continue greva. Decizia a fost luată după ce Executivul a aprobat un Memorandum care garantează creşteri salariale pentru angajaţii din educaţie, de anul viitor, prin noua lege a salarizării.
Mii de angajați din învățământul preuniversitar au ieșit din nou în stradă în mai multe orașe din țară și spun că nu cred în angajamentele anunțate de guvern, așa că vor continua protestul până când vor primi răspunsuri satisfăcătoare la toate revendicările.