Președintele Klaus Iohannis către premier, după decizia CCR: Guvernul și-a pierdut legitimitatea. Poftiți de îndată în fața Parlamentului pentru votul de validare!

Președintele Klaus Iohannis a reacționat imediat după ce Curtea Constituțională a României a decis că există un conflict cu Executivul pe tema numirii miniștrilor interimari, nu și în cazul celor plini. "Constat cu satisfacție că și CCR a ajuns în mod corect și inevitabil exact la aceeași concluzie pe care o spun de 3 săptămâni: guvernul Dăncilă și-a pierdut legitimitatea și trebuie să meargă de îndată în fața Parlamentului, ca să ceară un vot de validare", a subliniat șeful statului.

Război între Palate. Președintele Iohannis refuză din nou remanierea, premierul Dăncilă îl acuză de blocaj

Războiul dintre președinte și premier se întețește. Klaus Iohannis refuză din nou remanierea și insistă ca prim-ministrul să ceara un vot de încredere pentru guvernul său în Parlament. În replică, Viorica Dăncilă îl acuză pe șeful statului de blocaj. Ea a trimis ieri președintelui propunerile pentru cele șase ministere rămase fără șefi, iar pe listă se regăsesc și trei parlamentari ai ALDE, deși partidul a ieșit oficial de la guvernare.

Viorica Dăncilă: Președintele le refuză dreptul la plată oamenilor care muncesc. Când nu taie salariile, dreapta și Iohannis le blochează

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, joi, că prin refuzul de a numi miniștri, președintele Klaus Iohannis se poziționează împotriva românilor, prin continuarea abuzului de putere. Șeful Executivului a adăugat că va continua să lupte împotriva blocajului guvernamental.Premierul Viorica Dăncilă a făcut declarații de presă, după ce președintele Iohannis a declarat că respinge remanierea și că guvernul trebuie să meargă în Parlament. 

Viorica Dăncilă, după CEx: Dacă mergem pe restructurare, va fi vorba de 19 ministere

”Vreau să subliniez că ne dorim să avem votul de încredere al Parlamentului, dar în cazul în care nu obţinem acest vot de încredere, Guvernul nu cade”, a spus premierul Dăncilă, după ședința CEx. Valeriu Steriu a fost desemnat purtător de cuvânt al partidului. Social-democraţii s-au reunit luni în şedinţa Comitetului Executiv Naţional pentru a discuta despre situaţia Guvernului, după ce preşedintele Klaus Iohannis a refuzat să numească miniştrii interimari, dar şi despre preşedinţia Senatului.

Klaus Iohannis: "Se impune resetarea statului, pentru că direcția în care a dus PSD țara este una greșită". Președintele nu a făcut nicio referire la interimarii propuși de Viorica Dăncilă

În plină criză guvernamentală, președintele României, Klaus Iohannis, a susținut o declarație politică, în care a arătat că guvernarea PSD este una eșuată, partidul de guvernământ fiind preocupat doar să se mențină la putere, și nu de problemele reale ale românilor. Mesajul șefului statului vine în contextul în care premierul îl acuză că blocheaza Guvernul din cauză că nu a numit până acum miniştrii interimari propuşi încă de săptămâna trecută.

Ultima Oră

Cele mai citite