ministri interimari
Decizia Curţii Constituţionale arată că preşedintele Klaus Iohannis trebuie să respecte Constituţia în privinţa miniştrilor, iar aceasta este o victorie pentru social-democraţi, a declarat secretarul general al PSD, vicepremierul Mihai Fifor.
Dăncilă: Iohannis să semneze decretele. Vom merge în Parlament cu o nouă propunere de Guvern
Viorica Dăncilă a declarat că așteaptă ca președintele Klaus Iohannis să semneze de îndată decretele și să respecte Constituția pe care "a călcat-o în picioare". Premierul a precizat că va merge în Parlament cu o nouă propunere de Guvern pentru care va cere votul de încredere.
Președintele Klaus Iohannis către premier, după decizia CCR: Guvernul și-a pierdut legitimitatea. Poftiți de îndată în fața Parlamentului pentru votul de validare!
Președintele Klaus Iohannis a reacționat imediat după ce Curtea Constituțională a României a decis că există un conflict cu Executivul pe tema numirii miniștrilor interimari, nu și în cazul celor plini. "Constat cu satisfacție că și CCR a ajuns în mod corect și inevitabil exact la aceeași concluzie pe care o spun de 3 săptămâni: guvernul Dăncilă și-a pierdut legitimitatea și trebuie să meargă de îndată în fața Parlamentului, ca să ceară un vot de validare", a subliniat șeful statului.
Război între Palate. Președintele Iohannis refuză din nou remanierea, premierul Dăncilă îl acuză de blocaj
Războiul dintre președinte și premier se întețește. Klaus Iohannis refuză din nou remanierea și insistă ca prim-ministrul să ceara un vot de încredere pentru guvernul său în Parlament. În replică, Viorica Dăncilă îl acuză pe șeful statului de blocaj. Ea a trimis ieri președintelui propunerile pentru cele șase ministere rămase fără șefi, iar pe listă se regăsesc și trei parlamentari ai ALDE, deși partidul a ieșit oficial de la guvernare.
Viorica Dăncilă: Președintele le refuză dreptul la plată oamenilor care muncesc. Când nu taie salariile, dreapta și Iohannis le blochează
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, joi, că prin refuzul de a numi miniștri, președintele Klaus Iohannis se poziționează împotriva românilor, prin continuarea abuzului de putere. Șeful Executivului a adăugat că va continua să lupte împotriva blocajului guvernamental.Premierul Viorica Dăncilă a făcut declarații de presă, după ce președintele Iohannis a declarat că respinge remanierea și că guvernul trebuie să meargă în Parlament.
Klaus Iohannis: Această remaniere este una neavenită, nepotrivită și o refuz clar. Guvernul trebuie să meargă în fața Parlamentului
Președintele Klaus Iohannis a susținut joi după-amiază declarații de presă, în contextul celor mai recente evoluții privind algoritmul din Parlament, dar și după ce premierul Viorica Dăncilă i-a trimis 3 nume din ALDE pentru portofoliile vacante din guvern.
Viorica Dăncilă, după CEx: Dacă mergem pe restructurare, va fi vorba de 19 ministere
”Vreau să subliniez că ne dorim să avem votul de încredere al Parlamentului, dar în cazul în care nu obţinem acest vot de încredere, Guvernul nu cade”, a spus premierul Dăncilă, după ședința CEx. Valeriu Steriu a fost desemnat purtător de cuvânt al partidului. Social-democraţii s-au reunit luni în şedinţa Comitetului Executiv Naţional pentru a discuta despre situaţia Guvernului, după ce preşedintele Klaus Iohannis a refuzat să numească miniştrii interimari, dar şi despre preşedinţia Senatului.
Viorica Dăncilă despre sesizarea la CCR: Este și un mijloc de a avea niște reguli pe viitor
Premierul Viorica Dăncilă spune despre sesizarea la CCR în care reclamă un conflict între Guvern și președintele Klaus Iohannis că ar trebui văzut și ca un mijloc „de a avea niște reguli pe viitor”.
Klaus Iohannis: "Se impune resetarea statului, pentru că direcția în care a dus PSD țara este una greșită". Președintele nu a făcut nicio referire la interimarii propuși de Viorica Dăncilă
În plină criză guvernamentală, președintele României, Klaus Iohannis, a susținut o declarație politică, în care a arătat că guvernarea PSD este una eșuată, partidul de guvernământ fiind preocupat doar să se mențină la putere, și nu de problemele reale ale românilor. Mesajul șefului statului vine în contextul în care premierul îl acuză că blocheaza Guvernul din cauză că nu a numit până acum miniştrii interimari propuşi încă de săptămâna trecută.

