Ministerul Sănătăţii
Opt autospeciale de pompieri, trei echipaje de descarcerare și 12 echipaje SMURD au fost mobilizate duminică seara la Institutul Marius Nasta, după ce un ventilator de la unitatea mobilă de terapie intensivă amplasată în curte a degajat fum. În unitatea mobilă se aflau 7 pacienți ventilați non-invaziv. Cu toții au fost mutați în secțiile COVID din institut. Nimeni nu a fost rănit. Pompierii nu au găsit flacără în momentul în care au ajuns. O anchetă va stabili exact ce s-a întâmplat la unitatea de climatizare exterioară.
Bărbatul cu arsuri prin electrocuţie transferat în Belgia la finalul lunii ianuarie a murit
Bărbatul de 51 de ani care, în data de 20 ianuarie, a suferit o arsură prin electrocuţie pe aproximativ 64% din suprafaţa corporală şi politraumatism prin cădere de la înălţime şi care a fost transferat la un spital din Belgia a murit, a informat luni Ministerul Sănătăţii.
Au început programările pentru vaccinarea împotriva COVID cu serul produs de AstraZeneca. Profesorii vor avea prioritate în cadrul procesului de imunizare
S-a dat startul unei noi runde de programări la vaccinarea anti-covid pentru toate categoriile incluse în etapa a doua. Au fost deja activate cabinetele unde va fi administrat serul produs de AstraZeneca și Oxford. Ce trebuie să ştie cei cărora li se va administra acest vaccin aflăm de la Diana Dumitraşcu.
Ministerele Educaţiei şi Sănătăţii au prezentat formularul de consimţământ pentru testarea antigen a copiilor
Ministerele Educaţiei şi Sănătăţii au făcut public modelul formularului de exprimare a consimţământului părinţilor sau tutorilor legali pentru testarea antigen rapidă a unui copil, în condiţiile în care prezintă simptome sugestive COVID-19 sau a fost în contact cu o persoană confirmată pozitiv.
Peste 2 milioane de elevi au început şcoala. Părinții, rugați să informeze cadrele didactice cu privire la starea de sănătate a copiilor
A început semestrul al doilea în şcoli şi, de această dată, peste 2,4 milioane de elevi s-au întors în bănci, cu emoţia unui nou început şi cu presiunea respectării regulilor de protecţie împotriva coronavirusului. În peste două mii de localități merg la școală toți copiii, în timp ce în celelalte se aplică scenariile galben şi roşu. În București și în majoritatea reședințelor de județ școala a început în scenariul galben, adică merg fizic la școală doar copiii de grădiniță, cei din ciclul primar și elevii din clasele terminale.
De luni, cei mai mulți elevi se întorc la școală. Recomandări pentru părinți și copii
Aproape 3 milioane de elevi încep luni şcoala. Cei mai mulţi dintre ei se întorc în clase, cu reguli stricte şi cu mască. Pregătiri s-au făcut până în ultima clipă, dar nu peste tot se pot aplica normele decise de autorităţi. Unele şcoli nu au spaţiu suficient pentru distanţarea fizică a elevilor. Altele au toalete vechi şi puţine şi chiar probleme cu apa curentă.
Formularul prin care părinții își dau acordul pentru testarea COVID a copiilor, mărul discordiei între Ministerul Educației și cel al Sănătății
Mai puțin de două zile au rămas până la deschiderea școlilor și autoritățile se contrazic până în ultimul moment. Mărul discordiei este formularul prin care părinții își dau acordul pentru testarea COVID a copiilor. Ministrul Sănătății le recomandă acestora să ducă documentul la școală chiar de luni. În schimb, ministrul Educației spune că formularul poate fi completat anticipat numai dacă vor părinții.
Dispute pe finanțarea a 4 dintre cele mai importante spitale din București. Avertismentul managerilor unităților medicale
Patru mari spitale din București au trecut din administrarea Primăriei sectorului 1 la Primăria Capitalei. Managerii unităților medicale avertizează că decizia ar lăsa de fapt spitalele fără finanțare de la bugetul local, fiind nevoite să suporte cheltuielile din banii proprii, care nu există. Ministrul Sănătății dă asigurări că nimeni nu va fi văduvit de fonduri.
Reguli pentru revenirea copiilor în clase. Elevii cu simptome vor fi izolați. Acolo unde nu există cabinete, e nevoie să fie amenajat un spațiu care să funcționeze ca un izolator
Noile reguli pentru redeschiderea de luni a şcolilor, grădiniţelor şi liceelor au devenit oficiale. Esenţiale sunt distanţarea elevilor, purtarea măştilor, igiena şi aerisirea claselor. Dacă au simptome COVID, copiii pot fi testaţi, însă doar cu acordul scris al părinţilor. Va fi pus la dispoziţia părinţilor şi un ghid de informare, mai ales că pentru testarea copiilor cu simptome va fi nevoie de acordul lor scris.

