România ar putea trimite încă 150 de militari la misiunea NATO din Irak

CSAT a aprobat trimiterea a 150 de oameni în Irak, în funcție de cerințele Alianței Nord-Atlantice. Săptămâna trecută, miniștrii apărării din NATO au hotărât să suplimenteze trupele care participă la misiunea de pregătire a armatei irakiene. Cei 30 de membri ai alianței vor trimite în Irak încă 3500 de militari.

România va suplimenta numărul instructorilor militari în Irak

România ar putea ajunge la 150 de militari în Irak, în funcție de evoluția situației din teren. Anunțul a fost făcut de ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, după reuniunea șefilor apărării din NATO, desfășurată în sistem de videoconferință.

Ultima Oră

Cele mai citite