Mihai I al României
Primul eveniment din țară dedicat comemorării primului an de la decesul Majestății Sale, Regele Mihai I, a avut loc la Săvârșin. Liceul din comună poartă, de astăzi, numele fostului suveran. La ceremonie a participat Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei.

