Cetăţeanul afgan care a pus pe jar autoritățile din vestul ţării a fost prins. El evadase de la un centru din Arad și a fost căutat de echipaje întregi formate din poliţişti şi ofiţerii unor structuri de siguranţă.
Autoritățile române au cheltuit în acest an aproape 500.000 de euro pentru cazarea migranţilor ilegali, în mare parte afgani. Și asta numai în județul Arad. Se adaugă și banii alocați pentru hrana lor. Administrațiile locale se plâng că sumele sunt foarte mari, mai ales că legea prevede obligativitatea carantinării celor care intră în România, și cer modificarea acestor prevederi.
Răfuială ca-n filme între grupările de migranți din vestul țării. Doi afgani au fost găsiți morți și un al treilea, grav rănit în câmp, la aproximativ 50 de kilometri de frontieră. Cel care a dat alarma a fost chiar fugarul înjunghiat. Acesta este acum internat la Spitalul Județean Arad. Polițiștii au deschis dosar penal și îi caută pe criminali.