Colegiul Medicilor: Consiliul de Medicină Legală a încălcat grav drepturile medicilor acuzați de la Spitalul Pantelimon

Colegiul Medicilor din România consideră că au fost încălcate "în mod grav" de către Consiliul Superior de Medicină Legală drepturile la un proces echitabil, cu nerespectarea prezumţiei de nevinovăţie, a medicilor la Spitalul Pantelimon acuzaţi că ar fi provocat decesul unui pacient internat la terapie intensivă.

Imaginea unui sistem sanitar epuizat. Proporțiile dezastrului cu care ne confruntăm, într-o singură fotografie, devenită virală pe internet

Imaginea cu o asistentă medicală epuizată de efort la unitatea de primiri urgențe a Spitalului Clinic "Sf. Pantelimon" a devenit virală pe internet în ziua în care avem record de internări la terapie intensivă - 1.750. Aceasta este și ziua în care Organizația Mondială a Sănătății a considerat că situația este atât de gravă, încât a decis să trimită la București un expert pentru situații de urgență sanitară. Imaginea acestei asistente este imaginea întregului sistem medical, doborât de lupta cu coronavirusul. Spitalele gem de bolnavi COVID: sunt aproape 19 mii internaţi. În mai puţin de două săptămâni, virusul a luat peste 4 mii de vieţi. În curând am putea avea 900 de morţi pe zi. Există o singură soluție pentru a opri acest dezastru.

Spital cu zero lei în conturi. Suspendarea activității într-o secție este criticată de medicii de la Pantelimon

Pentru că nu mai avea cu ce să-şi trateze pacientele, şeful secţiei de Obstetrică ginecologie din Spitalul Pantelimon a decis să suspende activitatea, dar nu a anunţat pe nimeni. Colegii îl condamnă pentru această măsură, dar aşa s-a aflat că în conturile spitalului sunt zero lei, iar datoriile se ridică la 7 milioane de lei. Toţi bolnavii sunt trimişi să-și cumpere medicamente. Managerul susţine că, din septembrie, unitatea medicală e în faliment.

Ultima Oră

Cele mai citite