Chirurgi clujeni întorși din străinătate, determinați să facă sistemul medical mai bun. Colectivul primitor și investițiile de ultimă generație, două dintre motivele care i-au convins că nicăieri nu e mai bine ca acasă

Ion Cantacuzino,Victor Babeș, Ana Aslan și lista este lungă când vine vorba despre românii ale căror minți geniale au vindecat boli și alinat suflete. Medicina din România a fost și rămâne unul dintre locurile în care țara asta are viitor. În ultimul an, tot mai mulți medici care au plecat în străinătate au hotărât să se întoarcă acasă. La Cluj, la Spitalul Clinic Județean de Urgență, au revenit trei medici care au vindecat mai bine de un deceniu pacienți în Germania. Colectivul primitor și investițiile de ultimă generație sunt doar două dintre motivele care i-au convins că nicăieri nu e mai bine ca acasă.

Ajută-ne să ajutăm! Zece medici care vor opera gratis 50 de pacienți cer sprijin pentru materiale

Oameni mutilaţi de flăcări sau de boli grave, copii cu malformaţii şi tineri infirmi după accidente au fost ajutaţi pro bono să scape de urmele nenorocirilor. Mai mulţi medici voluntari i-au operat fără a cere nimic în schimb, deşi intervenţiile au fost făcute în sistemul privat. Şi vor să mai ajute. Zece doctori au decis să opereze gratis 50 de oameni aflaţi în cumpănă. Au însă nevoie şi ei de sprijin pentru materialele necesare.

Ultima Oră

Cele mai citite